17 Mart 2021
|âTako mi Onoga u čijoj je ruci moja duÅ¡a, njegova ruka je bila u mojoj ruci skupa s rukama njih dvoje.â
Porijeklo hadisa
Ima viÅ¡e hadisa koji govore o učenju bismille na početku jela, a hadis u ovoj formi bilježe: Muslim u Sahihu, Nesai i Ebu Davud u Sunenima. Ebu Davud ga prenosi u poglavlju âO hraniâ, od Huzejfe, radijallahu anhu.
Povod nastanka
Huzejfa, radijallahu anhu, pripovjeda: âKada bi smo bili u druÅ¡tvu sa Allahovim Poslanikom i jeli, niko od nas nije pružao svoju ruku ka posudi dok to ne uradi Allahov Poslanik. Tako smo jednom sjedili oko sofre, kada dođe neki beduin i odmah pruži svoju ruku ka posudi. Poslanik ga uhvadi za ruku i reče: âÅ ejtan jede s onima koji počinju jelo bez spominjanja Allahovog imena.â Malo kasnije dođe jedna djevojčica i uradi isto, a Poslanik uhvati i njenu rukuâ i reče prednji hadis.
Komentar
Kao Å¡to je već rečeno ima dosta hadisa od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve selleme, koji govore u učenju bismille prije jela. I ne samo prije jela, bismillu treba učiti prije svakog posla koji se radi; kada se hoće leći spavati, kada se ulazi u kuću, kada se počinje raditi neki posao, bukvalno uvijek. A zaÅ¡to je važno učenje bismille? Na ovo pitanje odgovor daje Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, u hadisu kojeg prenosi Džabir b. Abdullah, radijallahu anhu: âKada osoba ulazi u svoju kuću pa spomene Allaha prilikom ulaska i prilikom jela, Å¡ejtan kaže svojoj družini: âNema vam ovdje ni konaka ni večereâ. A kada ulazi i prilikom ulaska ne spomene Allaha, Å¡ejtan svojoj družini kaže: âNaÅ¡li ste konakâ. A kada prilikom jela ne spomene Allaha, on rekne: âNaÅ¡li ste i konak i večeruâ. (Muslim, Ebu Davud).
U drugom hadisu kod istog autora AiÅ¡a, radijallahu anha, prenosi: âKada neko hoće da jede, neka na početku prouči bismillu, a ako zaboravi i proučiti na početku, neka kaže kada se sjeti: âBismillahi, na početku i kraju.â
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, prije jela nije učio samo bismillu, već je učio i ovu dovu: âAllahumme barik lena fima rezaktena, ve kina azaben-nar (Moj Bože, podari mi bereket u ovome s čime si nas obdario i sačuvaj nas kazne od vatre)â. A poslije jela izgovarao je: âEl-hamdu lillahi llezi atamena ve sekana ve džealena muslimine Å¡akirine zahidine (Hvala Allahu Koji nas je nahranio i napojio te učinio zahvalnim i skromnim muslimanima).â Kada se jelu pristupa na ovakav način, Allah, dželle Å¡anuhu, zaista podari smiraj i bereket na nas te hrana koju jedemo postaje za nas lijek i spas. U protivnom, ako se hrani pristupa na način da se samo žudi najest Å¡to prije ili, bolje rečeno, nabacit u svoj stomak, ona nam postaje teret i bolest. Moj Bože, učini nas Tvojim zahvalnim robovima i sve Å¡to jedemo neka nam služi kao zdravlje i Tvoj bereket. Amin!
Izvor: Povodi nastanka Vjerovjesnikovih hadisa
Autor: Mirsad Mahmutović
Komentari (0)
Prikaži/Sakrij komentare